Mapa linii energetycznych jest to mapa, która w sposób graficzny przedstawia rozmieszczenie poszczególnych elementów sieci elektroenergetycznej na danym terenie. Do takich elementów natomiast zaliczamy m.in.:
Na mapie linii energetycznych zaznaczony jest przede wszystkim przebieg takich linii, ale także dokładna lokalizacja pozostałych elementów sieci elektroenergetycznej.
Jeszcze przed zakupem działki warto sprawdzić mapę linii energetycznych. Dzięki temu dowiesz się, czy bezpośrednio nad gruntem lub w jego pobliżu przebiegają linie energetyczne lub rozmieszczone są inne elementy infrastruktury elektroenergetycznej. Jest to niezwykle ważne, ponieważ informacje na ten temat pomogą Ci ocenić m.in.:
Mapę linii energetycznych znajdziesz przede wszystkim na mapie uzbrojenia terenu, która jest elementem mapy zasadniczej. Znajdują się na niej bowiem kompleksowe dane o podziemnym, naziemnym i nadziemnym uzbrojeniu terenu, a więc także na temat sieci energetycznej. Taką mapę zasadniczą możesz obejrzeć na stronie Geoportal.gov.pl. Po wybraniu opcji Geoportal Krajowy wystarczy wyszukać działkę, a następnie w zakładce „Zawartość mapy” zaznaczyć warstwę Uzbrojenie terenu => Sieć elektroenergetyczna.
Przebieg linii energetycznych sprawdzisz również w lokalnym Systemie Informacji Przestrzennej (w skrócie SIP lub GIS), który dostępny jest na stronach wielu miast i gmin.
Dokładne dane na temat wszystkich elementów infrastruktury elektroenergetycznej znajdziesz także w naszym Raporcie o Działce wygenerowanym dla wybranego terenu. Wystarczy w wyszukiwarce znaleźć nieruchomość według jej adresu lub po identyfikatorze, a następnie pobrać kompletny Raport o Działce. Informacje o sieci energetycznej oraz mapa linii energetycznych znajdują się w sekcji Infrastruktura => Napowietrzne linie energetyczne.
Mapa linii energetycznych przedstawia elementy infrastruktury elektroenergetycznej na wybranym obszarze. W przypadku naszego Raportu o Działce są one zaprezentowane dla terenu do 200 m od granic wybranej nieruchomości. Każdy z takich elementów sieci energetycznej przedstawiony jest za pomocą określonych symboli, które należy odczytywać zgodnie z załączoną legendą. W naszym Raporcie o Działce używane są do tego następujące symbole:
Mapa linii energetycznych przedstawia także wyraźnie granice wybranej działki. Właśnie dlatego dzięki temu łatwo ocenisz, czy linie energetyczne przebiegają na jej terenie lub w jej pobliżu.
Analizując mapę linii energetycznych, warto dokładnie sprawdzić, w jakiej odległości od działki takie linie przebiegają. Musisz bowiem wiedzieć, że wokół linii energetycznych obowiązują strefy ochronne, w których nie można stawiać budynków. Takie strefy mają bowiem chronić ludzi przed skutkami działania pola elektromagnetycznego oraz ryzykiem porażenia prądem w przypadku awarii. Oprócz tego istnieją też różne normy, które dodatkowo narzucają minimalną odległość od linii energetycznej, w jakiej powinno się stawiać budynki mieszkalne.
Warto wiedzieć!
Dzięki mapie linii energetycznych możesz oszacować ich odległość od działki lub miejsca, w którym planujesz wybudować dom. W tym celu musisz najpierw ustalić, jaka jest skala mapy. Przykładowo, jeśli skala mapy wynosi 1:1000, to odległość na mapie 1 cm będzie odpowiadała rzeczywistej odległości 10 m.
Zarówno pas technologiczny, jak i strefa ochronna ograniczają możliwości zabudowy działki, a nawet sposób korzystania z danego terenu. Co ważne, szerokość pasów ochronnych może być różna m.in. w zależności od napięcia linii energetycznej. Jeśli chodzi o drugą strefę ochronną zapewniającą bezpieczny dla ludzi poziom pola elektromagnetycznego do 1 kV, odległość od linii od budynków powinna wynosić około:
Jeśli zatem w pobliżu Twojej działki przebiega np. linia wysokiego napięcia, to będziesz mógł postawić dom, jeśli odległość od takich linii będzie wynosić minimum 33 m.
Gdzie sprawdzić szerokość i przebieg strefy ochronnej linii energetycznej? Informacje na ten temat znajdziesz w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Co ważne, zazwyczaj w takim planie znajduje się także informacja o nieprzekraczalnej linii zabudowy, która niekoniecznie musi się pokrywać z linią strefy ochronnej.
Minimalną odległość budynków od linii energetycznych określają także normy: PN-EN-50341-1:2001 i PN-EN-50423-1:2007 oraz wycofana już norma PN-75-E-05100-1:1998. Zgodnie z nimi można przyjąć, że w poziomie takie odległości powinny wynosić co najmniej:
Z kolei w pionie linia energetyczna nie powinna przebiegać nad dachem budynku w odległości mniejszej niż:
Jak widzisz, mapa linii energetycznych jest niezwykle cennym źródłem informacji. Dzięki niej dowiesz się bowiem nie tylko o możliwości podłączenia działki do prądu, ale też o potencjalnych ograniczeniach planów zabudowy nieruchomości, które mogą wynikać z niekorzystnego przebiegu linii energetycznych. Warto tutaj też pamiętać, że taka niekorzystna lokalizacja elementów sieci elektroenergetycznej nie zawsze musi być przeszkodą w realizacji planów budowlanych. Można bowiem np. wnioskować o przybliżenie inwestycji do linii energetycznej, czy też o usunięcie słupów z terenu działki. Na pewno jednak takich komplikacji lepiej uniknąć i dlatego przed zakupem nieruchomości warto dokładnie sprawdzić działkę także pod kątem przebiegu linii energetycznych.
Przeczytaj: Przyłącze energetyczne - jak doprowadzić prąd do działki?