Szukając idealnej działki pod inwestycję budowlaną, bierzesz pod uwagę różne kwestie. Analizujesz jej lokalizację, kształt i topografię, skrupulatnie przeglądasz urzędowe dokumenty, rozmawiasz z potencjalnymi sąsiadami i oczywiście oceniasz walory otoczenia. Wiesz przecież, że wpłyną one nie tylko na komfort mieszkańców, ale też wartość nieruchomości. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy, jakie miejsca i obiekty są uznawane za potencjalnie uciążliwe, jak duży obszar warto sprawdzić pod tym kątem oraz o czym jeszcze należy pamiętać na etapie przedzakupowym.
Potrzebujesz pełnej informacji o działce? Wyszukaj działkę i wygeneruj raport.
Analiza Twojej działki pod kątem ponad 20 aspektów.

„Uciążliwe sąsiedztwo” - czyli w sumie jakie?

W pierwszej chwili możesz skojarzyć powyższe hasło z głośno puszczaną muzyką czy pracami remontowymi realizowanymi już w czasie ciszy nocnej. Ale „uciążliwe sąsiedztwo” to również wszystkie urządzenia i obiekty, które utrudniają – lub będą Ci utrudniać – życie w danym miejscu. Spróbujmy to zobrazować przykładem: kupujesz domek szeregowy na małym osiedlu zlokalizowanym wśród pól. Mija kilka miesięcy, kończy się czas zbiorów rosnącej w okolicy kukurydzy (która skutecznie zamaskowała to, co działo się na horyzoncie) i Twoim oczom ukazują się… hale ferm hodowlanych. Odór, muchy i gryzonie stają się codziennym problemem, a na zatrzymanie inwestycji jest już za późno.

Uciążliwe miejsca i obiekty mogą powodować różne nieprzyjemne skutki związane nie tylko z hałasem czy nieprzyjemnym zapachem. Mówimy również o:

 • zanieczyszczeniu powietrza (np. przez okoliczną fabrykę),
 • odczuwalnych wstrząsach ziemi w obrębie kopalni,
 • znacznym zacienieniu działki np. przez wysokie sąsiadujące z nią budynki,
 • wątpliwych walorach widokowych w postaci starych obiektów czy zakładów przemysłowych,
 • różnego rodzaju ryzyku dla zdrowia i życia człowieka np. pożarowym lub chemicznym,
 • problematycznej lokalizacji pod względem korków na drogach przebiegających tuż przed oknami Twojego domu.

Podział miejsc i obiektów uciążliwych

Szczegółowy wykaz potencjalnie uciążliwych obiektów znajdziemy w załączniku nr 1 do Rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych (Dz.U. 2021 poz. 1412). W dokumencie tym wskazano 10 klas uciążliwych grup obiektów. Prezentujemy je poniżej wraz z przykładami konkretnych inwestycji.

 1. Wysokie budowle techniczne – to m.in. turbiny wiatrowe, maszty oświetleniowe, wieże ciśnień.
 2. Kompleksy przemysłowo–gospodarcze, czyli elektrownie, kopalnie, oczyszczalnie ścieków, gospodarstwa hodowlane, składowiska odpadów.
 3. Kompleksy komunikacyjne – lotniska, stacje paliw, zajezdnie lub bazy transportowe.
 4. Autostrady lub drogi ekspresowe.
 5. Tory kolejowe lub tramwajowe.
 6. Linie energetyczne wysokiego napięcia.
 7. Zbiorniki techniczne – osadniki i zbiorniki.
 8. Przewody rurowe – ciepłownicze, naftowe, kanalizacyjne itp.
 9. Inne urządzenie techniczne – do tej grupy klasyfikujemy szyby naftowe lub gazowe, transformatory, zespoły dystrybutorów paliwa i myjnie samochodowe.
 10. Inne kompleksy użytkowania terenu – poligony wojskowe.

Jak sprawdzić, czy w sąsiedztwie działki znajdują się potencjalnie uciążliwe miejsca i obiekty?

Pamiętaj, że nie wszystkie wyżej wymienione kwestie da się łatwo zweryfikować podczas spaceru po okolicach. Dlatego w naszych raportach dostępnych na stronie Dzialki360.pl uwzględniliśmy również kategorię “Zagrożenia i uciążliwości”, w ramach której sprawdzamy trzy kwestie: zagrożenie powodziowe, lokalizację wyrobów zawierających azbest oraz tytułowe potencjalnie uciążliwe obiekty. Wiedza na ten temat pozwoli Ci podjąć decyzję o zakupie lub wykluczyć daną działkę z powodu trwale występującego hałasu, nieprzyjemnego zapachu czy zacienienia. Jak działa nasza usługa?

Ty zaznaczasz interesujący Cię obszar, a my wskazujemy miejsca i obiekty znajdujące się w odległości do 500 metrów od wybranego terenu. Przykładowo: wysokie budynki techniczne obrazujemy na mapie jako fioletowe trójkąty, autostrady lub drogi ekspresowe to pogrubione pomarańczowe linie, a tory kolejowe lub tramwajowe zaznaczyliśmy kolorem czarnym (poglądowy wycinek raportu załączamy na końcu artykułu).

Raport o działce - Dzialki360.pl - Potencjalnie uciążliwe obiekty i miejsca
Dzialki360.pl - przykład z Raportu o Działce - sekcja: Potencjalnie uciążliwe obiekty

W tym samym dokumencie:

 • podajemy też kompleksowe informacje na temat położenia nieruchomości czy zagadnień formalnoprawnych,
 • załączamy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP),
 • zaznaczamy strefy wyłączone wokół turbin wiatrowych i strefy ochronne wokół cmentarzy,
 • analizujemy pokrycie i ukształtowaniem terenu.

Wszystko po to, abyś finalnie mógł stać się właścicielem idealnej działki budowlanej.

Na koniec kilka złotych rad

Przede wszystkim: bądź czujny! Pamiętaj, że gruntowna analiza działki to podstawa udanych dalszych prac inwestycyjnych, a zrozumienie potencjalnych kłopotów wynikających z uciążliwości i zagrożeń jest niezwykle istotne dla podejmowania świadomych decyzji dotyczących zakupu ziemi lub jej zagospodarowania. Zachowaj ostrożność, jeśli oferta wydaje się aż zanadto atrakcyjna.

Zweryfikuj, czy w okolicy nie występuje zagrożenie powodziowe lub działka nie leży na terenach podatnych na gromadzenie się wody oraz osunięcia ziemi. Dla własnego zdrowia zwróć uwagę na obecność materiałów zawierających azbest – w skali kraju do usunięcia wciąż pozostało kilka milionów ton tego typu wyrobów. Jeśli chcesz samodzielnie przeprowadzić analizę uciążliwego sąsiedztwa, to miej na uwadze, aby przebiegała ona w promieniu co najmniej 300 m od granic działki.

Przeczytaj również: Co sprawdzić przed kupnem działki?