Wyobraź sobie, że wychodzisz z domu i w ciągu kilku minut możesz zrobić zakupy spożywcze, odebrać dziecko ze szkoły czy wpaść na poranną kawę do ulubionej kawiarni. A może w zaledwie kwadrans dotrzesz do parku na jogging lub do biura, unikając porannych korków? Analiza zasięgu czasu dojścia i dojazdu wokół wybranej działki to coś więcej niż tylko liczby i mapy. W tym artykule wyjaśniamy, jak w praktyce sprawdzić te informacje w naszym Raporcie o Działce.
Potrzebujesz pełnej informacji o działce? Wyszukaj działkę i wygeneruj raport.
Analiza Twojej działki pod kątem ponad 20 aspektów.

Dlaczego warto przeanalizować zasięg czasu dojścia i dojazdu wokół wybranej działki?

Czas potrzebny na dotarcie pieszo lub przejazd samochodem do istotnych punktów, takich jak sklepy, szkoły, miejsca pracy, przystanki autobusowe czy parki, ma bezpośredni wpływ na wiele aspektów codziennego życia. Im bardziej będziemy tego świadomi na etapie podejmowania decyzji o zakupie, tym lepiej. Dlaczego?

  1. Nieruchomości znajdujące się w dobrze skomunikowanych lokalizacjach, w prestiżowych dzielnicach, w pobliżu centrów dużych miast czy urokliwych terenów rekreacyjnych są bardziej atrakcyjne dla potencjalnych nabywców i inwestorów. To przekłada się na lepsze perspektywy zarobku podczas sprzedaży lub wynajmu.
  2. Możesz zaoszczędzić czas spędzany na dotarciu do pracy i przeznaczyć go np. na poranny trening. Poza tym wydajesz mniej pieniędzy na transport.
  3. Bliskość obiektów użyteczności publicznej oraz innych punktów usługowych czy handlowych ułatwia codzienne funkcjonowanie wszystkich domowników. Wiesz, że jadąc do biura, możesz po drodze odebrać paczkę i zrobić drobne zakupy. Jesteś spokojny o to, jak Twoje dziecko wróci ze szkoły, bo znasz trasę i czas jej przejścia. Im mniej niewiadomych w ciągu dnia, tym lepiej dla jego efektywności.
  4. Istnieje duża szansa, że niewielkie odległości (zwłaszcza obejmujące trasy atrakcyjne pod względem widokowym) zachęcą Cię do prowadzenia bardziej aktywnego trybu życia.

Przeczytaj: Dostępność obiektów użyteczności publicznej w otoczeniu działki

Analiza zasięgu czasu dojścia w Raporcie o Działce

Czy zatem potrzebujesz do każdego z interesujących Cię miejsc udać się pieszo lub podjechać autem? A może powinieneś podpytać potencjalnych przyszłych sąsiadów? Na samym początku, kiedy dopiero zastanawiasz się nad zakupem działki, wszystko możesz sprawdzić przez internet, a dopiero później zweryfikować w rzeczywistości. Warto uwzględnić tu nie tylko te miejsca, które są przez nas pożądane w pobliżu działki, ale również te, które mogą generować hałas czy nieprzyjemne zapachy. W obu przypadkach umożliwia to Raport o Działce dostępny na naszej stronie internetowej Dzialki360.pl.

Dokument ten zawiera m.in. szczegółową mapę obszarów, do których dojdziesz w ciągu 5, 15 lub 30 minut. Każdy z tych zasięgów czasowych jest zaznaczony innym kolorem, a wygenerowane w raporcie dane umieszczamy w tabeli wraz z nazwą punktu i maksymalnymi oraz średnimi odległościami. Przykładowo: maksymalny dystans możliwy do pokonania w 5 minut może wynosić około 400-500 metrów, w 15 minut – między 1,2-1,5 kilometra, a w pół godziny – nawet do 3 kilometrów.

Raport o Działce - Dzialki360.pl - Analiza zasięgu czasu dojścia pieszego
Dzialki360.pl - przykład z Raportu o Działce - sekcja: Analiza zasięgu czasu dojścia pieszego

Jakie miejsca i obiekty powinny znaleźć się w tym obrębie? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji inwestora, architekta czy przyszłego właściciela działki. Spróbujmy jednak jakoś to podzielić.

  • Do 5 minut pieszo występuje najbliższe otoczenie działki. Większość ludzi pokonuje ten dystans bez problemu, co sprawia, że miejsca w tej strefie są najbardziej dostępne. Za typowe punkty zainteresowania uchodzą tu sklepy spożywcze, piekarnie oraz wybrane obiekty użyteczności publicznej.
  • Do 15 minut: ten czas dojścia pozwala na dotarcie do bardziej zróżnicowanych miejsc i punktów usługowych. Dość często znajdują się tu szkoły, większe parki, centra handlowe oraz niektóre miejsca pracy.
  • Do 30 minut: najszersza z analizowanych stref czasowych. W tej kategorii można znaleźć szpitale, duże centra biznesowe, uniwersytety oraz inne kluczowe instytucje. Choć dotarcie do położonych tu miejsc wiąże się z większym wysiłkiem, wciąż jest to akceptowalne przez wiele osób.

Długo jeszcze? Czyli dojazd z działki w określonym przedziale czasowym

Nasze interaktywne narzędzie pozwala też wygenerować mapę, która pokazuje, jak daleko można dojechać samochodem z wybranej działki w trzech przedziałach czasowych: do 15, 30 oraz 60 minut. Dodatkowo zyskujesz dostęp do tabeli zawierającej maksymalne i średnie odległości, które można pokonać, podróżując autem w każdym z tych „limitów czasowych”. Działa to na podobnej zasadzie jak opisana wyżej analiza zasięgu czasu dojścia wokół konkretnej działki.

Raport o Działce - Dzialki360.pl - Analiza zasięgi czasu dojazdu
Dzialki360.pl - przykład z Raportu o Działce - sekcja: Analiza zasięgu czasu dojazdu

Jak wygenerować Raport o Działce?

Pora na instrukcję obsługi. Wejdź na stronę https://raport.dzialki360.pl/ i zacznij od wybrania działek na mapie lub skorzystaj z wyszukiwarki. Powiększ mapę, aby zobaczyć dokładne granice działek, a następnie kliknij wybraną z nich. Możesz zaznaczyć wiele obszarów, które mają wspólne granice, tworząc w ten sposób spójny obszar do analizy. Następnie kliknij: „Generuj Raport” w panelu bocznym lub na górze mapy. Gdy będziesz gotowy, potwierdź zakup i pobierz raport w formacie PDF. W kilka chwil uzyskasz kompleksowy obraz interesującego Cię obszaru oraz dostęp do ponad 20 szczegółowo rozpisanych zagadnień, wśród których znajdziesz m.in. tematy, takie jak: położenie nieruchomości, warunki gruntowe, dostęp do drogi, analiza ukształtowania terenu, pomniki przyrody, potencjalnie uciążliwe obiekty itp.

Pamiętaj, że Raport o Działce nie jest podstawą do żadnych czynności administracyjnych czy urzędowych, ale jest doskonałym narzędziem do wizualizacji i planowania. Dostarczy Ci precyzyjnych danych, które pomogą ocenić, czy dana lokalizacja spełnia Twoje potrzeby.

Przeczytaj również: Co sprawdzić przed kupnem działki?