Większość z nas korzysta z nowoczesnych technologii, w szczególności z dostępu do internetu. Im szybsze łącze tym lepiej. Jeśli zamierzasz wybudować dom lub zrealizować inwestycję komercyjną, pewnie zależy ci na tym, by działka, na której ona stanie, miała szybkie łącze. W tym celu sprawdź, czy ma ona dostęp do światłowodu.
Potrzebujesz pełnej informacji o działce? Wyszukaj działkę i wygeneruj raport.
Analiza Twojej działki pod kątem ponad 20 aspektów.

Czym jest światłowód?

W telekomunikacji światłowód, a właściwie kabel światłowodowy, to kabel służący do transmisji danych. Jego rola jest podobna do tej, którą pełnią tradycyjne kablowe linie telekomunikacyjne wykonane z miedzi. Te ostatnie służą do przesyłania informacji w formie sygnałów elektrycznych lub fal elektromagnetycznych. Światłowód tymczasem przesyła fale świetlne. Kabel światłowodowy ma postać zamkniętej struktury wykonanej przeważnie z włókna szklanego, czasem z tworzyw sztucznych. Aby ograniczyć lub całkowicie wyeliminować wypromieniowywanie światła przez powierzchnie boczne, stosuje się odpowiednie zmiany współczynnika załamania światła w przekroju poprzecznym światłowodu.

Światłowód, po raz pierwszy stworzony w 1977 roku, a powszechnie stosowany od lat 90 XX wieku – w Polsce od początku XXI wieku – ma bardzo dużą przewagę nad tradycyjnymi liniami kablowymi, w kilku aspektach. Szybkość transmisji danych jest kilka rzędów wielkości wyższa, światłowody mają wysoką odporność za zakłócenia elektromagnetyczne pochodzące z zewnętrznych źródeł, a same też nie emitują pola elektromagnetycznego. Ta cecha sprawia, że znacznie trudniej jest podsłuchać transmisję danych kablem światłowodowym, w porównaniu z miedzianym. Występuje wiele różnych rodzajów światłowodów w zależności od ich geometrii, struktury, rozkładu współczynnika załamania czy materiału, z jakiego są wykonane.

Dostęp do światłowodu

Nawet jeśli nie wiemy jak dokładnie działa światłowód, nikt nie ma chyba wątpliwości, że warto mieć do niego dostęp. Od wprowadzenia tej technologii w Polsce, a zwłaszcza w ostatnich kilku latach, sieć światłowodów znacznie się poszerzyła, przede wszystkim dzięki inwestycjom komercyjnym. Rządowy program cyfryzacji zakłada, że do końca 2026 roku cały obszar kraju zostanie pokryty siecią światłowodów. Serwis Dzialki360.pl posiada dostęp do aktualnej bazy danych o adresach, pod którymi jest już możliwy dostęp do internetu szerokopasmowego. Z raportu o działce można się dowiedzieć, czy dana nieruchomość albo nieruchomości w promieniu 200 m od niej, są przyłączone do światłowodu. Można też sprawdzić prędkość łącza internetowego oraz nazwę dostawcy usług teleinformatycznych. Wyszukaj działkę na mapie i wygeneruj dla niej raport, wspomniane informacje znajdziesz w sekcji "Dostęp do światłowodu":

Raport o działce - Dzialki360.pl - Dostęp do światłowodu
Dzialki360.pl - przykład z Raportu o Działce - sekcja: Dostęp do światłowodu

Jak wspomnieliśmy w jednym z naszych wcześniejszych wpisów, światłowód nie należy do mediów, które są niezbędne, aby działka uzyskała status budowlanej. Jednak możliwość korzystania z szybkiego internetu znacznie podnosi jej potencjał inwestycyjny.

Przeczytaj: Jak sprawdzić, czy działka jest uzbrojona?

Jak zapewnić dostęp do światłowodu?

Sieć światłowodowa doprowadzana jest do budynków, zatem jeśli działka nie jest zabudowana, światłowód nie jest do niej doprowadzony. Ze wspomnianego powyżej raportu o działce możemy się dowiedzieć, czy zabudowane nieruchomości położone w sąsiedztwie, taki dostęp mają. Warto wiedzieć, że baza danych, z której czerpiemy informacje, aktualizowana jest obecnie co miesiąc, zatem jest bardzo wiarygodna. Z raportu mogą wynikać zasadniczo trzy sytuacje – światłowód jest doprowadzony do sąsiednich nieruchomości, jest w trakcie budowy albo na razie go nie ma.

Przykład 1 – sieć światłowodowa w okolicy

Jeśli w okolicy większość nieruchomości posiada przyłącze światłowodowe, jest to bardzo dobra wiadomość. Wystarczy złożyć deklarację o przyłączenie światłowodu, czyli de facto wyrazić na nie zgodę. Raport informuje o tym, kto jest odpowiedzialny za infrastrukturę teletechniczną w danej okolicy i to właśnie do tej instytucji trzeba złożyć deklarację. Konieczne może być wykonanie prac przez techników, ale nie jest to skomplikowane i nie powinno zająć dużo czasu. Jeśli światłowód jest w trakcie budowy, potrzebne są podobne działania, a procedura może oczywiście potrwać nieco dłużej.

Przykład 2 – brak sieci światłowodowej w okolicy

Jeśli natomiast w bliskim i dalszym sąsiedztwie na razie nie ma dostępu do światłowodu, trzeba uzbroić się w cierpliwość i trochę za przyłączeniem “pochodzić”. Jak wspomnieliśmy powyżej, organy samorządowe i rządowe, odpowiedzialne za cyfryzację i telekomunikację dążą do tego, by jak najszybciej pokryć całą Polskę siecią światłowodów, zatem nikt nie będzie blokował naszej inicjatywy.

Pierwszym krokiem jest złożenie do odpowiedniej instytucji wniosku o wydanie warunków technicznych przyłącza światłowodowego. Tymi instytucjami są dostawcy usług internetowych, tacy jak Orange, Netia, Vectra, Play i inni. Do wniosku trzeba dołączyć projekt zagospodarowania terenu ze wskazaniem, gdzie potrzebne jest wykonane przyłącza, a w przypadku, jeśli wnioskodawcą nie jest inwestor (czyli najczęściej właściciel, najemca lub dzierżawca działki), także upoważnienie do zaciągania zobowiązań finansowych.

Warunki techniczne wskażą najbliższe możliwe miejsce włączenia do sieci, parametry techniczne sieci, a także jakie warunki musi spełnić inwestor w celu zaprojektowania i wykonania przyłącza. Jeśli we wniosku są braki formalne, wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia. Jeśli natomiast wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, pracownicy techniczni dokonają wizji lokalnej w terenie i ustalą najlepszy sposób przyłączenia do sieci. Jeśli konieczny będzie przekop przez teren sąsiada, trzeba będzie uzyskać jego zgodę na wykonanie prac budowlanych. Po ustaleniu kosztów i terminu wystarczy podpisać umowę z dostawcą sieci i poczekać na wykonanie przyłącza.

Od czego zależy szybkość światłowodu?

Prędkość pobierania danych zależy od przepustowości światłowodu, przy czym przewodowa transmisja danych z wykorzystaniem tej technologii jest bezstratna. O tym, czy internet w naszym domu zwalnia, może decydować połączenie bezprzewodowe (wi-fi) pomiędzy podłączonym do kabla routerem, a urządzeniem z jakiego korzystamy bezpośrednio. Przepustowość światłowodu to od kilku do kilkudziesięciu Tb/s. Do wygodnego korzystania z internetu na potrzeby gospodarstwa domowego zupełnie wystarczająca jest prędkość downloadu, czyli pobierania danych, wynosząca ok. 300 Mb/s, a uploadu, czyli wysyłania danych – ok. 100 Mb/s. Sieć szerokopasmowa, czyli światłowód w zupełności to zapotrzebowanie zaspokaja.

Przeczytaj również: Co sprawdzić przed kupnem działki?