Doprowadzenie wody do działki jest jednym z najważniejszych zadań, jakie Cię czekają przy budowie domu. W tym celu najczęściej wykonuje się przyłącze wodociągowe, które połączy nieruchomość z siecią wodociągową występującą na danym terenie. Poniżej dowiesz się, jak podłączyć wodę do działki w ten sposób, ponieważ wymaga to dopełnienia pewnych formalności. Poznasz zatem cały proces budowy przyłącza wodociągowego, a także koszt jego wykonania.
Potrzebujesz pełnej informacji o Twojej działce? Wejdź na dzialki360.pl i wygeneruj raport.
Analiza Twojej działki pod kątem ponad 20 aspektów. Analiza Twojej działki w 5 minut.

Czym jest przyłącze wodociągowe?

Na początku warto wyjaśnić, co to jest przyłącze wodociągowe. Jego definicję znajdziemy w ustawie z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Brzmi ona następująco:

Przyłącze wodociągowe jest to odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym.

Przyłączem są zatem przede wszystkim rury, którymi doprowadzana jest woda pitna do działki z ogólnej sieci wodociągowej funkcjonującej na terenie danej gminy. Co ważne, takie przyłącze zaczyna się na granicy włączenia do ogólnej sieci wodociągowej, czyli w punkcie przyłączeniowym. Kończy się ono natomiast w obrębie budynku, gdzie umieszczony jest wodomierz oraz zawór główny.

Do kogo należy przyłącze wodociągowe i kto ponosi koszt jego budowy?

Zgodnie z art. 15 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków koszt budowy przyłącza wodociągowego ponosi właściciel nieruchomości, który chce się podłączyć do sieci. Niestety przepis ten jest nieprecyzyjny, ponieważ nie wyjaśnia, czy właściciel nieruchomości musi ponosić taki koszt tylko za odcinek przyłącza do granicy działki, czy też za całe przyłącze, które może się kończyć poza jego granicą np. w pasie drogi. Podobne problemy interpretacyjne dotyczą tego, do kogo należy przyłącze wodociągowe i kto w związku z tym odpowiada za jego konserwację i naprawy.

Warto więc wiedzieć, że aktualnie najczęściej uwzględnia się stanowisko Sądu Najwyższego z dnia 22 czerwca 2017 r. sygn. akt III SZP 2/16, zgodnie z którym właściciel nieruchomości ponosi koszty budowy przyłącza wodociągowego na całej jego długości.

Z kolei kwestię utrzymania przyłącza reguluje art. 5 wspomnianej wyżej ustawy. Zgodnie z tym przepisem „jeżeli umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków nie stanowi inaczej, odbiorca usług odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych”.

Innymi słowy, przyłącze wodociągowe stanowi własność odbiorcy usług, który poniósł koszty jego budowy. To na nim zatem ciąży też odpowiedzialność utrzymania przyłącza i ponoszenia kosztów jego naprawy. Przepisy jednak dopuszczają, by władztwo nad przyłączem i odpowiedzialność za jego utrzymanie mogły być przeniesione na przedsiębiorstwo wodociągowe, Musi być to jednak wówczas uregulowane w ramach umowy zawartej z właścicielem nieruchomości.

Przeczytaj: Jak podłączyć działkę do kanalizacji? Przewodnik krok po kroku

Czy trzeba podłączyć się do sieci wodociągowej?

Podłączenie się do sieci wodociągowej jest najwygodniejszym sposobem doprowadzenia wody do działki, ale nie jedynym, co wyjaśnimy niżej. Pojawia się więc pytanie, czy istnieje obowiązek wykonania przyłącza wodociągowego? Pytanie wydaje się zasadne, ponieważ ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach narzuca wyłącznie obowiązek podłączenia się do sieci kanalizacyjnej.

Jak się okazuje, konieczność wykonania przyłącza wodociągowego może wynikać z warunków zabudowy określonych przez daną gminę. Taki obowiązek gmina może jednak narzucić głównie wtedy, gdy istnieją warunki przyłączenia działki do sieci wodociągowej.

Zgodnie bowiem z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, „w razie braku warunków przyłączenia działki przewidzianej pod zabudowę mieszkalną do sieci wodociągowej, dopuszcza się korzystanie z rozwiązań przewidujących indywidualne ujęcia wody”.

W praktyce zatem gmina nie powinna narzucać Ci obowiązku budowy przyłącza wodociągowego, gdy w pobliżu działki nie ma sieci wodociągowej. Nie powinna też tego robić, jeśli koszt wykonania przyłącza jest zbyt wysoki ze względu na dużą odległość od punktu przyłączeniowego.

Jak sprawdzić dostępność sieci wodociągowej w okolicy danej działki?

Przyłącze wodociągowe można wykonać i warto to zrobić głównie wtedy, gdy w pobliżu działki znajduje się sieć wodociągowa. Jeszcze przed zakupem nieruchomości warto więc sprawdzić jej dostępność w okolicy swojej nieruchomości. Gdzie znaleźć taką informację?

Informacje o uzbrojeniu terenu znajdziesz na mapie zasadniczej, którą uzyskasz w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. O dostępności sieci wodociągowej na danym terenie dowiesz się również z raportu na temat działki, jaki szybko wygenerujesz na naszej stronie Działki360.pl. W raporcie znajdziesz mapę, na której będą naniesione wszystkie dostępne w pobliżu Twojej nieruchomości sieci uzbrojenia terenu. Dowiesz się z niej zatem nie tylko tego, gdzie przebiega sieć wodociągowa, ale też czy jest dostępna sieć energetyczna, kanalizacyjna, gazowa, a nawet telekomunikacyjna.

Wycinek z przykładowego Raportu o działce - Dzialki360.pl
Dzialki360.pl - Wycinek z przykładowego Raportu o działce - sieci uzbrojenia terenu dostępne w pobliży wybranej działki

Przeczytaj: Mapa uzbrojenia terenu - jak ją sprawdzić?

Jak doprowadzić wodę do działki przy braku sieci wodociągowej?

Może się zdarzyć, że w pobliżu Twojej nieruchomości nie będzie sieci wodociągowej. Jak doprowadzić wodę do działki w takiej sytuacji? Alternatywą jest tutaj budowa studni i czerpanie wody z własnego ujęcia. Pamiętaj jednak, że nie na każdej działce można taką studnię wybudować, dlatego możliwość tę warto sprawdzić jeszcze przed zakupem nieruchomości.

Warto też wiedzieć, że niektórzy właściciele działek wybierają budowę studni, nawet przy możliwości podłączenia się do sieci wodociągowej, ponieważ woda z własnego ujęcia jest darmowa. Konieczne jest jednak jej uzdatnianie, co pochłania już spore koszty i jest kłopotliwe. Pod tym względem wygodniejszym rozwiązaniem jest podłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej, bo zapewnia to dostawę wody już uzdatnionej i dokładnie przebadanej.

Jak wykonać przyłącze wodociągowe krok po kroku?

Budowa przyłącza wodociągowego składa się z kilku etapów i wymaga dopełnienia pewnych formalności. Poniżej wyjaśniamy, jak wykonać takie przyłącze krok po kroku.

1. Złóż wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci wodociągowej

Taki wniosek składasz w miejscowym przedsiębiorstwie wodociągowym na gotowym formularzu. Do wniosku musisz jednak dołączyć m.in. dokument potwierdzający prawo własności do nieruchomości, a także plan zabudowy lub mapę zasadniczą terenu z zaznaczoną lokalizacją budynku, który ma być podłączony do sieci. Warunki techniczne powinieneś uzyskać w terminie około 21 dni i będą one ważne 2 lata.

2. Zleć wykonanie projektu przyłącza wodociągowego

Po uzyskaniu warunków technicznych przyłączenia do sieci wodociągowej wybierz firmę, która wykona projekt przyłącza. Najlepiej skorzystać z usług firmy współpracującej z przedsiębiorstwem wodociągowym, choć może być to też niezależny wykonawca, o ile posiada odpowiednie uprawnienia. Gotowy projekt musisz jeszcze przedłożyć w przedsiębiorstwie wodociągowym celem jego sprawdzenia i uzgodnienia przez Naradę Koordynacyjną lub Zespół Uzgadniania Dokumentacji Projektowej. Projekt wraz z uzgodnieniami jest ważny 3 lata, a więc tylko w tym czasie możesz na jego podstawie wykonać przyłącze wodociągowe.

3. Zleć wykonanie przyłącza wodociągowego

Budowa przyłącza wodociągowego nie wymaga pozwolenia na budowę. Po wybraniu wykonawcy powinieneś jednak na co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem prac zgłosić zamiar budowy przyłącza do zakładu wodociągowego. W ciągu kolejnych 7 dni otrzymasz od niego zgodę na rozpoczęcie budowy przyłącza wraz ze wskazaniem inspektora nadzoru, które będzie ważne przez 12 miesięcy. W tym czasie zatem wykonawca powinien ukończyć prace ziemne i instalacyjne związane z faktycznym wykonaniem przyłącza.

4. Uzyskaj odbiór techniczny przyłącza

Po zakończeniu prac należy ten fakt zgłosić do przedsiębiorstwa wodociągowego, by mogło ono dokonać odbioru technicznego przyłącza. Odbywa się to jeszcze przed zasypaniem wykopów i wiąże m.in. z przeglądem technicznym i wykonaniem próby szczelności przyłącza. W dniu odbioru technicznego zakład wodociągowy dokonuje również tzw. wcinki przyłącza do sieci wodociągowej oraz montażu wodomierza. Potwierdzeniem odbioru technicznego przyłącza wodociągowego jest protokół. Na jego podstawie będziesz mógł podpisać umowę o dostarczanie wody.

5. Wykonaj powykonawczą inwentaryzację geodezyjną wybudowanego przyłącza

Dokument potwierdzający taką inwentaryzację również musisz dostarczyć do przedsiębiorstwa wodociągowego. Dopiero wtedy cały proces budowy przyłącza będzie zakończony.

Jaki jest koszt budowy przyłącza wodociągowego?

Planując budowę przyłącza wodociągowego, musisz liczyć się ze sporymi kosztami. Składać się na nie będą między innymi następujące opłaty:

  • opłata za projekt przyłącza – około 1000 zł;
  • koszt uzgodnienia projektu – w sumie około 150-200 zł;
  • koszt robocizny wykonania przyłącza – od 100 do 400 zł za metr bieżący;
  • opłaty za usługi geodezyjne (projektowe i powykonawcze) – od 1000 do 2000 zł.

Nie powinieneś natomiast ponieść kosztów niektórych usług świadczonych przez przedsiębiorstwo wodociągowe. Zgodnie z przepisami nie może ono bowiem pobierać opłat z tytułu:

  • wydania warunków technicznych przyłączenia do sieci,
  • odbioru technicznego przyłącza,
  • wpięcia przyłącza do sieci wodociągowej.

W sumie wykonanie przyłącza wodociągowego może kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Pamiętaj jednak, że na ostateczny koszt doprowadzenia wody do działki wpłynie wiele czynników. Do najważniejszych z nich należą m.in. długość przyłącza, ukształtowanie terenu, czy wreszcie cenniki wykonawców obowiązujące na danym terenie.

Ile trwa budowa przyłącza wodociągowego?

Sama budowa przyłącza wodociągowego trwa zwykle kilka dni. Cały proces realizacji takiej inwestycji wydłużają jednak formalności.

Na samo wydanie warunków technicznych zakład wodociągowy ma ustawowe 21 dni w przypadku domów jednorodzinnych lub 45 dni w pozostałych przypadkach. Z kolei na projekt przyłącza wraz z planem sytuacyjnym czeka się zwykle od 60 do 120 dni. Odbiór gotowego przyłącza następuje już zazwyczaj znacznie szybciej, bo w ciągu kilku dni od zgłoszenia zakończenia prac.

W sumie budowa przyłącza wodociągowego może zatem zająć co najmniej 3 miesiące, dlatego też taką inwestycję warto zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem.

- reklama -